Skip to content

برگزاری افتتاحیه صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با حضور وزیر محترم نفت

آیین افتتاحیه صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت با حضور جناب آقای مهندس زنگنه وزیر نفت، جناب آقای کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت، جناب آقای محمدزاده معاون مهندسی وزارت نفت، جناب آقای دولت‌آبادی مدیرعامل بانک تجارت، جناب آقای وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و جمعی از فعالین حوزه نوآوری و فناوری صنعت نفت در محل وزارت نفت برگزار شد.

در این مراسم مهندس زنگنه با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها توسط مقام معظم رهبری هدف وزارت نفت را مانع‌زدایی از سر راه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها اعلام کرده و احداث پارک نوآوری و فناوری و صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت را دو طرح مهم در این صنعت برای پیش‌برد فعالیت‌های فناورانه دانستند. ایشان ضمن بیان این مطلب به این نکته هم اشاره کردند که نقطه شروع این دو طرح برخلاف شیوه رایج و معمول در کشور از سمت تقاضا بوده است و با شروع تقاضا سمت عرضه هم به فکر پاسخ‌گویی به این نیاز افتاده است و با ایجاد این مجموعه‌ها درصدد رفع مشکلات این حوزه‌ها برآمده است. ایشان هم‌چنین به ظرفیت ۸۰۰ میلیارد تومانی وزارت نفت، پیش‌بینی‌شده در قانون برای پشتیبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرده و یکی از محل‌های مناسب برای پیش‌برد طرح‌ها در این راستا را صندوق پژوهش و فناوری دانستند.

مهندس جعفری مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت در تشریح فعالیت‌های صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت حوزه‌های فعالیت صندوق را به دو حوزه نهاد مالی شبه‌بانک و سرمایه‌گذاری خطرپذیر تقسیم کرد. ایشان حوزه‌های فعالیت صندوق را سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر روی پروژه‌های فناورانه، صدور ضمانت‌نامه‌های قراردادی و سرمایه در گردش و خرید تضمینی تولید بار اول معرفی کردند و ضمن تشریح خدمت نوین خرید تضمینی تولید بار اول از اختصاص خط اعتباری دو هزار میلیارد تومانی مختص کالاهای مربوط به شرکت ملی نفت با همکاری بانک تجارت خبر دادند. این خط اعتباری جهت دریافت وام توسط شرکت‌های تولیدکننده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

از دیگر خدمات صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت معرفی‌شده توسط مهندس جعفری در این افتتاحیه می‌توان به تضمین تسهیلات سرمایه در گردش اشاره کرد. برای استفاده از این خدمت شرکت‌های دانش‌بنیان طرف قرارداد با شرکت ملی نفت ایران به صندوق مراجعه کرده و صندوق پس از بررسی مدارک شرکت، با معرفی شرکت به بانک‌های تجاری مختلف زمینه اعطای وام تسهیلات در گردش را فراهم می‌آورد. ایشان در توضیح خدمات صندوق در بخش سرمایه‌گذاری بیان کردند که صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت افتخار دارد تا در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر در انواع مختلف از قبیل وام قابل تبدیل به سهام، تامین مالی خطرپذیر استارت‌آپ‌های کشور و هم‌سرمایه‌گذاری با دیگر صندوق‌ها و عاملیت صندوق نوآوری و شکوفایی به ارائه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و استارت‌آپ‌ها بپردازد.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با معرفی خدمت صدور ضمانت‌نامه توسط صندوق اعلام نمود صندوق در بخش صدور ضمانت‌نامه، علاوه بر ضمانت‌نامه‌های متعارفی که به صورت معمول توسط نهادهای مالی صادر می‌شوند همانند ضمانت حسن انجام کار، شرکت در مناقصه، انجام تعهدات و باقی مواردی از این دست، به صدور ضمانت‌نامه با شیوه‌های نوین نظارتی جهت کاهش محسوس وثائق نیز اقدام خواهد کرد. همچنین میزان ضمانت‌نامه‌های متعارف صادرشده توسط صندوق تا به امروز بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

مهندس جعفری در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های صندوق برای افزایش سرمایه در مراحل آتی اشاره کرده و هدف‌گذاری صندوق را رسیدن به سرمایه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در چند مرحله جذب سرمایه اعلام کردند. در این مراسم قرارداد سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه‌ کاربرد هوش مصنوعی در HSE به همراه صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین و وام قابل تبدیل به سهام به شتاب‌دهنده آبان و هم‌چنین دو قرارداد در حوزه خرید تضمینی تولید بار اول در زمینه‌های مته‌ حفاری و پمپ‌های درون‌چاهی به امضا رسید. علاوه بر این تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت ملی نفت ایران، صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت و صندوق نوآوری و شکوفایی جهت استفاده از ظرفیت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی، اختصاص داده شده به طرح‌های نوآور اولویت‌دار صنعت نفت نظیر احیای چاه‌های مرده به امضا رسید.