امضای تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا)

در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

آئین امضای این تفاهم‌نامه روز چهارشنبه 19 اردیبهشت سال 1403 در غرفه این صندوق در حضور آقایان حمید حیدری مدیرعامل محترم صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت و محمود کمانی معاون محترم وزیر نیرو برگزار گردید.

جناب آقای دکتر محمود کمانی رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که همزمان با بیست و هشتمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، اظهار داشت: نگاه صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت به حوزه بهینه‌سازی و توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، ارزشمند و برای کشور لازم است.

وی افزود: به نتیجه رسیدن ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیازمند تامین مالی است که در این زمینه صندوق‌های نوآوری و شکوفایی، صندوق وزارت نیرو، صندوق توسعه ملی و صندوق محیط زیست در حال فعالیت هستند.

جناب آقای دکتر حمید حیدری، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت نیز در این مراسم، یکی از کارویژه‌های صندوق را سرمایه‌گذاری و ترویج حوزه انرژی‌های پاک عنوان و خاطرنشان کرد: در ارایه خدمات اعتباری و ضمانت‌نامه به شرکت‌های حوزه وزارت نیرو فعال هستیم و امیدواریم با انعقاد این تفاهم‌نامه بتوانیم تا سال آینده ارایه خدمات را حداقل به دو برابر افزایش دهیم.

وی به تلاش صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت برای ارایه تسهیلات به شرکت‌های حوزه بهینه‌سازی، اشاره و بیان کرد: حداقل در ۶ ماه اخیر حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های فعال در حوزه توسعه انرژی‌های خورشیدی همچون ساخت پنل‌های سقف منازل و مزارع خورشیدی تسهیلات پرداخت شده است.

همچنین از آنجایی که یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، مسئله تأمین مالی پایدار با حداقل هزینه برای سرمایه‌گذاران این حوزه در کشور است، موضوع امضای این تفاهم‌نامه گامی در جهت کاهش این مشکلات برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر است.

تفاهم‌نامه ساتبا و صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی، توسعه و اجرای طرح‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق، جذاب کردن این طرح‌ها از منظر اقتصادی برای سرمایه‌گذاری مشترک توسط بخش خصوصی و یا اعطای تسهیلات به آنها از محل منابع صندوق طی ۵ سال با محوریت سازمان ساتبا و در راستای تامین مالی پروژه‌های دارای اولویت منعقد شده است.

Image