تسهیلات تبصره 18 بند الف
قانون بودجه 1400

Image

در راستای تامین مالی شرکت های دانش بنیان و فناوری

در این صندوق تسهیلات متنوعی از محل عاملیت وجوه اداره شده دستگاه ها و همچنین بندهای توسعه اشتغال قانون بودجه کشور در دسترس متقاضیان قرار می گیرد.

از ما مفتخریم که به منظور ایجاد اشتغال با تکیه بر دانش‌بنیان کردن صنعت نفت در رسته‌های اولویت‌دار وزارت نفت، و با هدف کمک به تأمین داخلی تجهیزات موردنیاز، پیاده‌سازی طرح‌های توسعه‌ای اشتغال آفرین و تولید بار اول، از محل بند (الف) تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه، تاکنون فرآیند اجرایی برای اعطا بیش از 100،000،000،000،000 ریال (10 همت) تسهیلات به شرکت‌های فعال در صنعت نفت را به انجام رسانده ایم

به منظور ایجاد اشتغال با تکیه بر دانش‌بنیان کردن صنعت نفت در رسته‌های اولویت‌دار وزارت نفت، و با هدف کمک به تأمین داخلی تجهیزات موردنیاز، پیاده‌سازی طرح‌های توسعه‌ای اشتغال آفرین و تولید بار اول، از محل بند (الف) تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 تسهیلاتی به شرح ذیل به گروه‌های متقاضی اعطاء می‌گردد:

رسته‌های اولویت‌دار:

  1. بهینه‌سازی مصرف انرژی
  2. تحول دیجیتال در صنعت نفت
  3. افزایش ضریب بازیافت از طریق احیای چاه‌های غیرفعال و کم‌بازده و سایر راهکارها
  4. فلرینگ و بازیابی گازهای همراه نفت
  5. ساخت بار اول محصولات استراتژیک صنعت نفت و تولید کالاهای دانش‌بنیان صنعت نفت
  6. تکمیل زنجیره ارزش صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی

 شرکت‌های متقاضی مشمول دریافت تسهیلات: اشخاص حقوقی در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و سایر شرکت‌ها با توانمندی فنی در زمینه اجرای طرح‌های مرتبط با رسته‌های اولویت‌دار فوق الذکر که دارای قرارداد جاری/ قرارداد دریافت خوراک/ موافقت اصولی با/ از گروه کارفرمایی می‌باشد.

تبصره- درخواست شرکت‌های متقاضی فاقد قرارداد نیز حسب مورد در کارگروه توسعه اشتغال وزارت نفت بررسی و در صورت تأثیر مثبت آن در رسته‌های اولویت‌دار، همکاری لازم برای پرداخت تسهیلات صورت خواهد گرفت.

سهم رسته‌های اولویت‌دار در ارائه تسهیلات به شرکت‌های متقاضی مشمول

Image

شرایط دریافت تسهیلات و سقف آن

سقف تسهیلات: سقف تسهیلات پرداختی به شرکت‌ها متقاضی دارای قرارداد یا موافقت اصولی معادل حداکثر 50 درصد ارزش قرارداد (یا سفارش کار دریافتی) یا میزان سرمایه‌گذاری اعلام شده در موافقت اصولی است به نحوی که 50 درصد تسهیلات پرداختی جهت تأمین سرمایه در گردش و 50 درصد جهت سرمایه‌گذاری ثابت طرح تخصیص یابد. مجموع مبلغ تسهیلات دریافتی یک شرکت از محل این منابع نمی‌‌تواند از سقف حداکثر تسهیلات به یک شرکت فناور در آن رسته تجاوز کند.
تبصره:  چنانچه شرکت متقاضی بابت انجام قرارداد مرتبط با طرح از کارفرما پیش‌پرداخت دریافت کرده باشد. معادل مبلغ پیش‌پرداخت، از سقف تسهیلات قابل پرداخت به آن متقاضی کسر می‌گردد.
گروه کارفرمایی: وزارت نفت، شرکت‌های اصلی آن و شرکت‌های تابعه و وابسته به آن‌ها، پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت و صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت، شرکت‌های مجری طرح‌های دارای مجوز از وزارت نفت و پیمانکاران دست اول طرف قرارداد با موارد فوق الذکر

لازم به ذکر است در هنگام پر کردن مشخصات تنها با نام حقوقی امکان ثبت درخواست فراهم خواهد بود.

فراخوان دوم ثبت نام شرکت‌های دانش بنیان و فناور جهت اخذ تسهیلات بند الف تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه در تاریخ 1401/02/10 به اتمام رسید. 

Image

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

برای دریافت اخبار، مقالات  و اطلاعیه های ما ایمیل خود را وارد نمایید تا در خبرنامه ما عضو شوید
Image