سرمایۀ هوشمند؛ خدمتی متفاوت از صندوق تخصصی نفت

مقدمه

پول مایه حیات هر کسب و کاری است. یک کسب و کار معمولاً برای پیشرفت و برداشتن گام‌های بعدی (گذار از مراحل بذری تا توسعه بین‌المللی کسب و کار ) به پول نیاز دارد. اگر بنیان‌گذاران نتوانند خودشان بودجه رشد را تامین کنند، دو گزینه پیش روی خواهند داشت: 1- برای کمک مالی یا وام درخواست دهند  2- به سرمایه‌گذاران فرشته یا سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VCs) برای حمایت مالی در ازای بخشی از سهام شرکت خود مراجعه کنند. برخی از کارآفرینان ممکن است به این نکتۀ ظریف آگاه نباشند که سرمایه‌گذار مناسب می‌تواند مزایای بیشتری فراتر از حمایت پولی، که به "پول هوشمند[1]" معروف است، فراهم کند.

تعریف پول هوشمند

کارآفرینان در تلاش خود برای تأمین مالی سریع، اغلب این اشتباه را مرتکب می‌شوند که بر روی دریافت پول تحت شرایط خاص تمرکز می‌کنند و توجه کافی به این نکته که این منابع مالی از سمت چه نهادی تأمین می‌شود ندارند. سرمایه هوشمند علاوه بر تأمین مالی، می‌تواند دانش به روز در حوزه فعالیت استارت‌آپ، راهنمایی، دسترسی به شبکه‌های مشتریان جدید، فرصت‌های بیشتر برای جمع‌آوری سرمایه، فروش، جذب نیرو یا توسعه فنی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.

سرمایه‌گذاران پول هوشمند می توانند به کسب و کارهای نوپا در برقراری ارتباط با افراد با نفوذ در حوزۀ فعالیت خود کمک کنند. این ارتباط سبب خواهد شد تا اخبار، رویدادها و تحولات مرتبط با استارتاپ را در میان مخاطبین هدف پخش و شانس استارت‌آپ مذکور برای برقراری ارتباط با مشاوران برجسته، مشارکت و همکاری با سایر شرکت‌ها، افزایش مشتریان، آشنایی با تأمین‌کنندگان و دریافت منابع مالی بیشتر افزایش دهند. این سرمایه‌گذاران همچنین به واسطۀ اشراف کامل بر صنعت و حوزۀ فعالیت استارت‌آپ، مشاوره‌های دست اول و به‌جایی را به استارت‌اپ‌های ارائه می‌دهند.

بنیانگذاران و صاحبان کسب و کار معمولاً تمایل دارند تا فقط به دنبال پول بیشتر باشند. به نظر می‌رسد این اشتباهی است که استارت‌اپ‌ها باید جداً از آن اجتناب کنند. از لحاظ پولی، "سرمایه هوشمند" ممکن است در مقادیر کم‌تری به استارت‌اپ تزریق شود، اما مزیت‌های غیرمادی فراوانی را برای استارت‌آپ به ارمغان خواهد آورد که ارزش آن را خواهد داشت.

وقت طلاست

زمان نیز دقیقاً به مانند پول ارزشمند است و کسب و کارهایی که به دنبال "سرمایۀ هوشمند" هستند به‌جای پول زمان می‌خرند. پول هوشمند با کوتاه کردن زمان دستیابی به اهداف کسب و کار فرایند توسعه کسب و کار را سرعت می‌بخشد. سرمایه‌گذار هوشمند همورا به عنوان مشاور در کنار کسب و کارها خواهد بود و در مواقع لزوم به آن‌ها برای دریافت منابع مالی بیشتر کمک خواهد کرد.

مزایای پول هوشمند

  • دسترسی به نیروی کار متخصص

سرمایه‌گذاران پول هوشمند معمولا به دلیل پورتفوی بزرگی که دارند به شبکۀ وسیعی از شرکت‌ها و افراد دسترسی دارند. استارت‌آپ‌ها می‌توانند برای استخدام فردی متخصص (که یافتن آن معمولاً کار دشواری است) به سرمایه‌گذاران خود مراجعه کنند.

  • بهبود تأمین مالی

با یافتن سرمایه‌گذار مناسب چشم انداز مالی یک استارت آپ به میزان قابل توجهی بهبود خواهد یافت. سرمایه هوشمند می‌تواند به استارت‌آپ‌ها کمک کند تا سرمایه‌گذاران بیشتری پیدا کنند.

  • مشارکت و آشنایی با شریکان تجاری

اگر استارتاپ‌ها به دنبال مشارکت تجاری یا استراتژیک باشد، می توان از شبکه سرمایه‌گذار هوشمند برای تحقق سریع‌تر این هدف استفاده کنند.

  • روابط بلند مدت و پایدار

سرمایه‌گذاران هوشمند به موفقیت بلندمدت یک استارتاپ فکر می‌کنند. بنابراین سرمایه‌گذاران هوشمند یکی از بزرگترین دوستان استارت‌اپ محسوب شده و همواره در حال معرفی استارتاپ به سرمایه‌گذاران، مشتریان و شریکان تجاری بالقوه هستند.

  • مشاوره

استارت‌آپ‌ها اغلب با شرایطی مواجه هستند که باید تصمیم‌های دشواری اتخاذ کنند، ازجمله در مواقع تغییر ساختار و یا ایجاد مشارکت‌های استراتژیک. شرکت‌ها می‌توانند از دانش تجاری سرمایه‌گذاران خود برای اتخاذ تصمیم‌های دشوار استفاده کرده و از تمام تجربیات آن‌ها برای اقدامات حیاتی استفاده کنند.

  • منتورشیپ

کارآفرینان اغلب در رهبری کسب و کار خود با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. از آنجایی که سرمایه‌گذاران باتجربه به طور منظم با انواع مختلفی از رهبران و سبک‌های رهبری سروکار دارند، می توانند به کارآفرینان کمک کنند تا بهترین شیوه‌های رهبری یک شرکت را بیاموزند.

از استارت‌آپ‌های پرتفو صندوق نفت بپرسید

صندوق پژوهش و فناوری نفت به پشتوانۀ سهامدارن باتجربه و بزرگ و متخصصان خلاق خود که دامنۀ تخصص آن‌ها تقریباً تمام حوزه‌های صنعت نفت، گاز و انرژی کشور را پوشش می‌دهد می‌تواند با تزریق سرمایۀ هوشمند به شرکت‌های فناور و نوپا فعال در بخش انرژی کشور تمام مزایای ذکرشده در این یادداشت را برای استارت‌آپ‌ها فراهم کرده و مسیر پرچالش توسعه را برای این شرکت‌ها هموارتر و کوتاه‌تر سازد.

 

 

 

[1] Smart Money

Image