ارائه ضمانت نامه

ارائه ضمانت‌نامه

صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با هدف ارتقای ظرفیت فعالیت اقتصادی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و به استناد آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی مصوب هیأت محترم وزیران؛ انواع ضمانت‌نامه را همانند دیگر بانک‌های تجاری به شرح ذیل صادر می‌نماید.

 • ضمانت‌نامه شرکت در مناقصه و مزایده
 • ضمانت‌نامه حسن انجام کار
 • ضمانت‌نامه پیش‌پرداخت
 • ضمانت‌نامه استرداد کسور وجه الضمان

   ضمانت‌نامه‌های نظارتی:

با توجه به محدوديت حدود اعتباری شرکت‌های نوپا و دانش‌بنيان، صندوق با اتکاء به توان فنی خود اقدام به ارائه خدمت نوين در حوزه صدور ضمانت‌نامه نموده است. در اين خدمت شرکت‌ها برنامه اجراي پروژه موضوع ضمانت‌نامه را به صندوق ارائه داده  و صندوق متناسب با وضعيت شرکت و پروژه اقدام به تعيين اعتبار شرکت نموده و حسب پيشرفت پروژه وثايق را کاهش مي‌دهد. استفاده از اين خدمت منجر به افزايش اعتبار در دسترس شرکت‌های فعال در صنعت شده و زمينه رشد آن‌ها را فراهم می‌آورد.

   ضمانت‌ وام سرمایه‌ در گردش:

صندوق به منظور تسهيل تأمين مالی طرح‌های نوآور حوزه نفت و گاز و پتروشيمی و با اتکا به توان فنی ارزيابی پروژه‌ها و وضعيت شرکت‌ها،  نسبت به ضمانت وام سرمايه در گردش شرکت‌های واجد شرايط اقدام می‌نمايد. اين خدمت نيز جز خدمات نوآورانه صندوق به شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز و پتروشيمی است و منجر به تسهيل تامين مالي پروژه‌ها خواهد گرديد.

   خرید مطالبات غیرقطعی:

با نهايی شدن دستورالعمل‌های مرتبط با فاکتورينگ، صندوق نيز به عنوان يک نهاد مالی امکان خريد مطالبات غيرقطعی شرکت‌های طرف قرارداد کارفرمايان شناخته شده صنعت نفت و گاز و پتروشيمی را ايجاد نموده و به اقتضای شرايط قرارداد، کارفرما و شرکت مجری اقدام به خريد مطالبات غيرقطعی می‌نمايد.

   ارائه حد اعتباری سالانه:

صندوق با ارائه حد اعتباری سالانه به شرکت‌ها و تشکیل پرونده اعتباری برای آن‌ها علاوه بر بالا بردن سرعت ارائه ضمانت‌نامه‌ها، این اطمینان را به شرکت‌ها می‌دهد که همواره حامی مهمی مانند صندوق در کنارشان خواهد بود.

 

استفاده از خدمات اعتباری همزمان ضمانت‌نامه و تضمین وام سرمایه‌ در گردش

صندوق به منظور بهره‌وری حداکثری مشتریان از خدمات خود اقدام به ایجاد خدمات اعتباری همزمان برای مشتریان خود نموده است. لذا شرکت‌های دانش بنیان بالغ حوزه نفت و گاز و پتروشیمی می‌توانند به صورت همزمان از دو خدمت ارائه ضمانت‌نامه و تضمین وام سرمایه‌ درگردش را در قالب طرح خدمات همزمان دریافت نمایند.

 این خدمت به شرکت‌های متقاضی با شرایط زیر اختصاص داده می‌شود:

 • شرکت‌هایی که فروش محصولات و خدمات آن‌ها بیش از 300 میلیارد تومان است.
 • یا حقوق صاحبان سهام بیش از 50 میلیارد تومان دارا هستند.

مشخصات خدمات همزمان:

 • صدور ضمانت‌نامه‌های قراردادی
 • ضمانت وام سرمایه‌ در گردش به میزان 35 درصد حد اعتباری ضمانت‌نامه و با قبول وثیقه ضمانت‌نامه به عنوان بخشی از وثیقه لازم برای ضمانت وام

فرایند بررسی درخواست متقاضی بابت اعطای حد اعتباری صدور ضمانت‌نامه

 • ارسال مدارک بر اساس راهنمای فهرست مدارک با اهمیت به نشانی پستی صندوق و یا ارسال به ایمیل صندوق به
 • بررسی درخواست توسط مدیریت اعتبارات صندوق و برگزاری جلسات حضوری/ بازدید از شرکت یا پروژه مورد نظر
 • ارزیابی اعتباری شرکت و طرح درخواست در ارکان اعتباری صندوق جهت تصویب حد اعتباری
 • صدور ابلاغیه مصوبه اعتباری و ارسال آن برای متقاضی جهت اطلاع از شرایط و وثایق مورد نیاز
 • تأیید شرایط توسط متقاضی و تکمیل فرم‌ها و قراردادهای مرتبط و تأمین شرایط و وثایق مورد نیاز
 • صدور ضمانت‌نامه مورد درخواست متقاضی

سرمایه گذاری خطر پذیر

سرمایه گذاری خطر پذیر

ما در طرح‌ها، استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری که از ایده اولیه فراتر رفته و در مراحل بالاتر از Stage 1 قرار دارند و در الویت‌های سرمایه گذاری این صندوق مشغول به فعالیت می‌باشند، سرمایه گذاری می‌کنیم.

پروسه سرمایه گذاری خطرپذیر صندوق به صورت زیر است:

۱- ارسال مدارک توسط متقاضی به صندوق
۲- بررسی مدارک توسط صندوق و اطلاع رسانی به متقاضی در صورت کسری مدارک
۳- بررسی طرح در کمیته سرمایه گذاری صندوق و اطلاع رسانی به متقاضی در صورت نیاز به مدارک تکمیلی و جلسات حضوری
۴- اعلام رد یا قبول طرح در کمیته سرمایه گذاری به متقاضی (در صورت رد طرح، امکان درخواست مجدد پس از دوره یکماهه و رفع دلائل رد طرح، وجود دارد)
۵- ارزیابی شرکت یا استارتاپ توسط صندوق و اعلام نتیجه ارزیابی به متقاضی
۶- مذاکره صندوق و متقاضی در مورد نحوه ورود صندوق به عنوان سهامدار جدید در ساختار شرکت
۷- انعقاد قرارداد و اجرای آن

در صورت تمایل به سرمایه گذاری خطرپذیر صندوق در استارتاپ و یا شرکت شما، مطابق « راهنمای استفاده از خدمات سرمایه گذاری خطر پذیر » نسبت به ارسال مدارک و مستندات اقدام نمایید.

خرید تضمینی تولید بار اول

خدمتی نوین به تولیدکنندگان داخلی

خرید تضمینی تولید بار‌ اول

صندوق پژوهش و فناوري نفت به منظور پوشش ريسک بازار توليد تجهيزاتی که برای بار اول در کشور تولید می‌شود، براي اولين بار در صنعت نفت اقدام به طراحي و اجراييسازي قراردادهاي خريد تضميني  با عنوان قرارداد «مشارکت در تجاری سازی تولید بار اول»، نموده است. اين نوع قراردادها بدون در معرض ريسک قراردادن شرکتهاي بزرگ براي خريد محصولات توليد بار اول، با شرکتهاي سازنده تجهیزات حوزه نفت و گاز و پتروشیمی  وارد قرارداد شده و بازار فروش را براي محصولاتي که طي دوره مورد قرارداد ساخته شده و استانداردهاي لازم را دريافت ميکنند، تضمين مينمايد. در صورت عدم فروش محصولات در پايان دوره قرارداد صندوق نفت با پرداخت درصدي از ارزش قرارداد ريسک توليدکننده را پوشش داده و مانع آسيب مالي به توليدکننده ميگردد. در صورت موفقيت فروش نيز شرکت توليدکننده در ليست بلند قرارگرفته و قابليت فروش محصولات خود به شرکتهاي بزرگ و فعال صنعت نفت را خواهد داشت.

از تمامی تولیدکنندگان کشور دعوت می­گردد در صورتی‌که می­توانند در تولید بار اول تجهیزات کلیدی و پرمصرف صنعت نفت سهیم باشند، با تکمیل فایل فنی پیوست  زیر، و ارسال آن به آدرس GPA@ioiv.ir  آمادگی خود را اعلام نمایند. با توجه به اینکه بررسی صورت گرفته در این مرحله کاملاً فنی و تخصصی خواهد بود، به شرکت‌های محترم توصیه می‌شود از بیان جملات کلی و تجاری پرهیز نموده و پیوست را به شکلی منظم و با ادبیاتی دقیق و فنی تکمیل نمایند.

 

پیوست

 
فرآیند بررسی درخواست های وارده به شرح زیر می باشد: