طراحی پلتفرم هوشمند صنعتی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس توسط شرکت فرادید

شرکت فرادید، از شرکت‌های پورتفوی سرمایه‌گذاری صندوق پژوهش و فناوری نفت، «پلتفرم هوشمند صنعتی در حوزه‌های اچ‌اس‌ئی، حراستی و تولیدی» پالایشگاه گاز بیدبلند را با هدف کاهش مخاطره‌های انسانی و تجهیزات طراحی خواهد کرد.

در سومین روز از برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، قرارداد طراحی این پلتفرم بین منصور بزمی، معاون فناوری و روابط ‌بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت و محمود امین‌نژاد، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس امضا شد. شرکت فرادید به عنوان مجری این طرح وظیفه طراحی و اجرای این پلتفرم را برعهده خواهد داشت.

بهبود ایمنی محیط کار با استفاده از پردازش تصاویر دوربین‌های مدار بسته به وسیله هوش مصنوعی یکی از سرفصل‌های اصلی برنامه تحویل دیجیتال و هوشمندسازی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی محسوب می‌شود. بر هیمن اساس این پروژه در حوزه بینایی ماشین (Machine Vision) تعریف شده است که از طریق آن بتوان مخاطره‌ها را به حداقل رساند.

بینایی ماشین با درک و فهم بخشیدن به دوربین‌ها می‌تواند افزون بر پایش و رصد مخاطره‌های مختلف، گزارش مناسب را از وضعیت موجود نیز ارائه دهد. کاهش خطای انسانی و نظارت ۲۴ ساعته این دستگاه‌های هوشمند را می‌توان از مزیت‌های آنها نسبت به دوربین‌های معمولی دانست.

صندوق نفت براساس اولویت‌های سرمایه‌گذاری صنعت نفت کشور نسبت به سرمایه‌گذاری خطرپذیر در شرکت‌های فناور و نوآور اقدام می‌کند. در همین راستا شرکت فرادید فعال در حوزه ایمنی هوشمند از جمله اولین شرکت‌های محسوب می‌شود که صندوق نفت نسبت به سرمایه‌گذاری در آن اقدام نموده است.

Image